Avslutad | Moderna – Lördag 13 maj 2023
HÄNGE MED KEDJA, platina 850/900, 6 navett samt 10 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS-SI, rosa safir ca 0,93 ct, justerbar kedja 45 cm, vikt 4,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,26 ct, River(D)/VVS2, HRD Grading Report 220000164592, 20 briljantslipade diamanter 0,28 ctv enligt gravyr, ca TW-TCR/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 4,0 g.
ENSTENSRING, prinsesslipad diamant ca 0,70 ct, ca FLY/VS2, GIA certifikat 5222488726, stl 17 mm, vikt 2,9 g, små nagg på rondisten och slitna fasettkanter på paviljongen.
RING, 18K vitguld, Tahitipärla, ca 12 mm, 16 briljantslipade diamanter 0,73 ctv, ca TW/VS, guldsmed Christan Fredriksson, Stockholm 2010, stl 17 mm, vikt 9,6 g, ringskenan med visst slitage.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,52 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, längd 17,5 mm, vikt 6,3 g.
RING, platina, 2 briljantslipade samt 6 baguettslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-W/VS-SI, oval rubin ca 0,93 ct, stl 15,75 mm, vikt 5,9 g.
REY URBAN, armring, sterlingsilver, stel, hamrad yta, Stockholm 1975, innermått ca 15 cm, vikt 62,8 g.(d)
REY URBAN, collier, sterlingsilver, borstade länkar, Stockholm 1982, längd 73 cm, vikt 67,5 g. (d)
REY URBAN, collier, sterlingsilver, amorfa silverkulor, Stockholm 1988, längd 44 cm, vikt 121,9 g. (d)
LAPPONIA, ring, Quebec, 18K guld, zoisit, briljantslipad diamant 0,05 ct, ca TW/VS, Björn Weckström, Finland 1978, stl 17,75 mm, vikt 9,7 g.
LAPPONIA, collier, Aztec, 18K guld, zoisit, briljantslipad diamant 0,05 ct, ca TW/VS, Björn Weckström, Finland 1979, längd 42 cm, vikt 13,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 briljant samt 86 baguettslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stift, längd 25 mm, vikt 3,1 g, diamanter med ytdefekter samt skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 172 briljant samt 64 baguettslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stift, vikt 6,3 g, diamanter med ytdefekter samt skador.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/VS1, GIA certifikat 2213452203, stl 16 mm, vikt 2,5 g, etui.
O´DWYER, alliansring, 18K guld, 19 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, TW/VS, stl 16 mm, vikt 2,3 g, originaletui, butikscertifikat.
BVLGARI, örhängen, B.zero, 18K guld, ref. nr RN3FKX, höjd 14,8 mm, vikt 8,4 g, stift, certifikat, originaletui.