Avslutad | Moderna – Lördag 13 maj 2023
BVLGARI, collier, 18K guld, romerskt mynt, läder, ljusterbar längd, vikt 22,8 g, slitage.
ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, Iduna, stl 16,75+ mm, vikt 5,4 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.
DIAMANT, svart, kuddformad fantasislipad 4,66 ct, mått 9,93 x 9,20 x 5,34 mm, IGI certifikat, diamanten har inneslutningar som når ytan, sprickbildningar samt små nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 prinsesslipade diamanter ca 0,55 ctv, caTW-W/VS, Schalins, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 36 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca W/VS, höjd 20 mm, vikt 11,5 g, stift/clips, en diamant är skadad.
PIAGET, ring, 18K vitguld, ovalslipad topas, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, serienr A95718, 1998, stl 17,75 mm, vikt 13 g.