Avslutad | Moderna – Lördag 13 maj 2023
Smycken Enstenshänge
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, W(H)/SI1, HRD certifikat 190000081892, 24 mindre briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, längd 39 cm, vikt 1,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,89 ct, ca TCr(I)/VS1, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, vikt 1,6 g, stift.
ENGELBERT, hänge med kedja, 18K guld, 12 briljanslipade diamanter 0,11 ctv, W/VS, längd 42 cm, vikt 7,7 g, certfikat.
RING, 18K vitguld, ovalslipad ametist, 12 briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1997, stl 17,25 mm, vikt 17 g, storleksändrad.
RING, 18K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 14,5 g.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K guld, stl 18, ref. nr EBG491, vikt 33,9 g, skruvmejsel, originaletui, slitage, skada.
COLLIER, 18K vitguld, 30 navettslipade diamanter ca 2,01 ct, ca TW-TCr/VS-S, längd 75 cm, vikt 7,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 4,2 g.
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, stjärna, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca TW/VS, collier i sterlingsilver samt med kulor av onyx och natursten, längd 43/45 cm, vikt 157,3 g, originaletui.
CHIMENTO, ring, 18K vitguld, ametist, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 11,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, delvis svartrodierat, 146 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-Light Brown/SI-P, höjd 50 mm, vikt 11,7 g, stift, några diamanter har nagg och skador.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 15 brijantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g.
BENGT LILJEDAHL, hänge med kedja, sterlingsilver, Stockholm 1971, höjd på hänget 7,1 cm, längd 72 cm, vikt 45,8 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,11 ct, mindre briljanter ca 0,10 ctv, stl 18 mm, vikt 3,1 g, en av de mindre diamanterna har nagg.