Avslutad | Moderna – Lördag 13 maj 2023
BVLGARI, ring, Diva's dream, 18K roséguld, 7 briljantslipade diamanter, karneol, ref. nr. P9ETXK, stl 17+ mm, vikt 3,3 g, certifikat, originaletui, ytterkartong.
CARTIER, armband, Trinity,18K 3-färgat guld, ref RT8203, längd 14-16-18 cm, vikt 2,3 g, liten personlig gravyr på lås.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, fot med cirkelformer, Kultakeskus Tavastehus 1972, höjd 5 cm, diameter 8 cm, vikt 80.6 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 68 svarta briljantslipade diamanter ca 4,10 ctv, längd 18 cm, vikt 8,8 g, några diamanter med ytdefekter.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 rosenslipade svarta diamanter, 40 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 3,2 g, svarta diamanterna har ytdefekter.
Smycken Påhängen
OLE LYNGGAARD, påhänge, Shooting Stars, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, TW/VS, turmalin, rutilkvarts, lapis lazuli, akvamarin, rosa månsten och odlad sötvattenspärla, Charlotte Lynggaard, höjd 25 mm, vikt 2,0 g, originalpåse och kartong.
HEIRING, örhängen, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, höjd 9 mm, vikt 1,5 g, stift, originaletui.
Smycken Påhängen
SANDBERG, påhängen, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, höjd 17 mm, vikt 2,4 g.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, Moonlight Grapes, sterlingsilver, höjd 45 mm, kedja 58 cm, vikt 27,7 g, originaletui, ytterask.
HELENA EDMAN, ring, sterlingsilver, mindre rubiner, safirer, smaragder, briljanter, stl 17,75 mm, vikt 21,6 g.
HANNE HEFTÖ, ring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, möjligen lätt gul ton, Visby, stl 17,5 mm, vikt 13,3 g.
HEDWIG WESTERMARK, ring, sterlingsilver, rökkvarts, Stockholm 2015, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
HEDWIG WESTERMARK, ring, 18K guld, peridot, Stockholm 2016, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, peridot har några mindre nagg.
RING, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W/P2, stl ca 17,25 mm, vikt 13,2 g, några diamanter med nagg/skador, diamanterna ser ut att ha mjölkig ton.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, briljanter ca 0,05 ctv, delbar, ca 14x13,5 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 behandlade blå prinsesslipade diamanter ca 0,32 ctv, stift, vikt 1,8 g.