Avslutad | Moderna – Lördag 15 april 2023
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct W(H)/P1, GIA certifikat 5366881795, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 16 mm, vikt 3,7 g.
EFVA ATTLING, ring, 18K vitguld, ljus morganit, 12 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv ca TW-W/SI, High Morganite & Stars, stl 17 mm, vikt 7,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/P, fasetterad akvamarin ca 1,92 ct, längd 46 cm, vikt 3,5 g.
CLAES GIERTTA, ring, 18K guld, Stockholm 1966, stl 17,25 mm, vikt 14,2 g, originaletui. (d)
CLAES GIERTTA, manschettknappar, 18K guld, Stockholm 1964, 20x12 mm, vikt 9,9 g, originaletui. (d)
Ädelstenar Safirer
GUL SAFIR, oval blandslipning, 3,51 ct, Gem Information Laboratories certifikat 260913, år 1990, förseglad.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter 1,18 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI, Schalins, stl 17,75+ mm, vikt 8,1 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g, diamanter med inverterade naturaler och inneslutningar som når ytan, några diamanter med nagg.
DAVID ANDERSEN, collier, förgyllt sterlingsilver, blå emalj, längd 38 cm, vikt 29,4 g.
DAVID ANDERSEN, armband, förgyllt sterlingsilver, blå emalj, längd 18 cm, vikt 13,9 g.
BVLGARI, hänge med kedja, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, justerbar längd, vikt 28,3 g certifikat, originaletui.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 0,89 ct W(H)/VS2 GIA inskription 2151722464, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 3,1 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 9,0 g.
CHOPARD, hänge/kedja, Happy Diamonds, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter 0,14 ctv, TW/VVS, refnr. 859012-1001, serienr. 6293415, längd 42 cm, vikt 6,8 g, orginaletui.