Avslutad | Moderna – Lördag 15 april 2023
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 4,30 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 14,5 g, några diamanter med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca W-Cr/VVS-VS, storlek 17,5 mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.
COLLIER, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca TW/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
ARMBAND, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, evighetssymbol, längd 16/18 cm, vikt 3,4 g.
ALLIANSRING, platina, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, storlek 16,25 mm, vikt 4,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, Bavna, krysopras ca 18,20 ctv, rosenslipade champagnefärgade diamanter ca 2,69 ctv, stift, längd 42 mm, vikt 10,6 g, några diamanter med skador och nagg.
RING, 18K guld, Bavna, krysopras ca 8,56 ct, rosenslipade champagnefärgade diamanter ca 1,86 ctv, storlek 17,25+ mm, vikt 7,6 g, diamanterna har ytdefekter.
COLLIER, 18K guld, Bavna, 3 rosenslipade smaragder ca 25,65 ctv, åttkantslipade bruna diamanter ca 1,15 ctv, längd 46 cm, vikt 8,3 g, diamanterna med ytdefekter.
RING, 18K vitguld, Bavna, rosenslipade diamanter ca 1,47 ctv, storlek 17+ mm, vikt 6,0 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, oval blandslipning, 8,33 ct, IGI certifikat 550253761.
Visa varaSmycken Armband
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad, 1965, stavarnas längd 0,9 cm, längd 19,5 cm, vikt 28,0 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS-P, diameter 20 mm, vikt 3,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, vikt 1,3 g, stift, nagg på en kulett.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/P, fasetterad safir ca 0,38 ct, kedja 41 cm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 2,3 g, stift.