Avslutad | Moderna – Lördag 15 april 2023
TRESOR PARIS, armband, 18K vitguld, 6902 briljantslipade diamanter ca 60,30 ctv, ca TW-W/VVS-SI, berlock med 203 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI, längd 19/21 cm, vikt 99,8 g, svaga fattningar, en diamant saknas och flera är trasiga, skadade och har nagg.
PATRIK AF FORSELLES ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,55 ct, W(H)/SI1, IGI Diamond Report F6D81513, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g, etui.
PATRIK AF FORSELLES alliansring, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stift, mått 6,0 x 6,0 mm, vikt 2,0 g, någon diamant har nagg på kulett.
GEORG JENSEN, ring, sterlingsilver, grön kalcedon, modell 90b, stl 18,75 mm, vikt 11,8 g.
OLLE OHLSSON, hänge, silver, gubbe, signerad, höjd 3 cm, veneziakedja 80 cm, vikt 10,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift, mått 3,5 x 3,5 mm, vikt 1,7 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, nr 4, 18K roséguld, Charlotte Lynggaard, stl 16,75+ mm, vikt 10,8 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, nr 4, 18K vitguld, Charlotte Lynggaard, stl 16,75 mm, vikt 11,5 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, Nr 1, 18K guld, Charlotte, Lynggaard, stl 17 mm, vikt 4,3 g.
TIFFANY & C0, hänge, Round Pendent, sterlingsilver, svart silkessnöre, design Elsa Pereetti, diameter 35 mm, vikt 14,4 g, påse, ask.
LARS WALLIN, ringset, Ferry B, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,51 ct, River(E)/VS1, GIA Report No 2175981355, 44 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, totalvikt 16,4 g, originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,60 ctv, River(E)/SI1, 2 x GIA Diamond Dossier 2436845980 samt 7376812434, stift, vikt 1,4 g, ena inskriptionen delvis dold under klo.
PER BORUP, lås, hjärta, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, barocka, färgade grå sötvattenspärlor, längd 43 cm inklusive lås.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS, stl 18,75 mm, vikt 6,4 g, en diamant med nagg på kuletten.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 9 mm, 4 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, Schöttle & Co, Norrköping, höjd 17 mm, stift.