Avslutad | Moderna – Lördag 15 april 2023
LAPPONIA, ring, Hidden Agate, 18K guld, mossagat, design Björn Weckström, Finland, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g.
HERR OCH FRU LOHSE, alliansring, Dancer, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,15 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipad rosenkvarts och akvamarin 9,04 ctv, ovalslipad tanzanit och turmalin 0,90 ctv, 2 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, Mandelstam, höjd 30 mm, vikt 5 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, citriner 23,06 ct, droppslipade ametister 0,72 ctv, briljantslipade diamanter, Mandelstam, stift, höjd 35 mm, vikt 8,1 g, originaletui.
GEORG JENSEN, örhängen, Fusion, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,11 ctv, stift, vikt 2,5 g.
EFVA ATTLING, hänge, kedja, 18K guld, längd 42 cm, ormlänk, vikt 8,4 g, signerad, etui.
EFVA ATTLING, collier, Ring Chain Necklace, sterlingsilver, längd 45 cm, vikt 23,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 6 svarta briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, stift, längd 32 mm, vikt 4,6 g,
CHANEL, ring, Perles Matelassé Ring, 18K guld, pärlor, briljantslipade diamanter 0,77 ctv, ref. nr. 17S496, stl 53 (16,75+ mm), vikt 13,2 g, originaletui.
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, carréslipade bergkristaller, signerad, Lund 1952, längd 50 mm, vikt 8,9 g, bergkristallerna har små nagg och repor. (d)
TAPIO WIRKKALA, 6 glasskedar, modell Tapio, Kultakeskus, Finland, längd 22 cm, vikt 163,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 40 briljanter ca 2,01 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd ca 2,5 cm, bredd ca 2 cm, vikt 7,8 g.
LAPPONIA, ring, Prisma, 18K guld, citrin, Björn Weckström, Finland 1990, stl 17,25 mm, vikt 7,8 g.
LAPPONIA, collier, Butterfly, 18K guld/platina, carreslipad safir, åttkantslipad diamant ca 0,02 ct, Björn Weckström, Finland 1978, längd 41,5 cm, vikt 7,7 g,
LAPPONIA, collier, Alba, 18K guld/platina, Björn Weckström, Finland 1994, längd 42 cm, vikt 15,4 g.