Avslutad | Moderna – Lördag 15 april 2023
GEORG JENSEN, manschettknappar, nr 200, sterlingsilver, detalj i guld, Andreas Mikkelsen, 27x16 mm, vikt 18,0 g.
Smycken Slipshållare
GEORGE JENSEN, slipshållare, nr 200, sterlingsilver, detalj i guld, Andreas Mikkelsen, längd 68 mm, vikt 11,4 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,75 ct, TW(F)/VS1, GIA certifikat 2347707401, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, Daisy, sterlingsilver, emalj, hängets höjd 16 mm, längd 37-40 cm.
OLE LYNGGAARD, lås, Hyldeblomst, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, vikt 5,1 g, 8 - radigt collier, färgad kvarts, längd 46 cm inklusive lås, originaletui.
OLE LYNGGAARD, kullås, 18K guld, diameter 10,5 mm, vikt 3,3 g, fasetterad onyx, längd 43 cm inklusive lås,
GEORG JENSEN, örhängen, Savannah, 18K guld, rökkvarts, Torun Bülow-Hübe, höjd 54 mm, vikt 5, g, ena stenen med nagg på kuletten, originaletui.
EFVA ATTLING, ring, Ring Around & Stars, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, stl 17,75 mm, vikt 9.7 g, originalask.
CARTIER, armring, Juste un Clou, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, ref.nr NDW542, stl 15, vikt 8,6 g, certifikat, rengöringskit, originalbox, ytterkartong.
REY URBAN, armring, sterlingsilver, Alton, 1977, inre diameter 63 cm, vikt 31,3 g, signerad. (d)
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,15 ct, ca 0,14 ctv, stl 17,25 mm, vikt 6,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCr(I)/SI2-P1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, safirer i olika färger, behandlade, Helen Edman, Stockholm 2005, stl 17 mm, vikt 5,9 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 16,0 mm, bredd 2,2 mm, vikt 2,4 g, några diamanter har nagg på kulett.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 65 briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 7,0 g.
GEORG JENSEN, bestickservis, 60 delar, sterlingsilver, modell Gammal Dansk, design Harald Nielsen, Danmark efter 1945, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 matgafflar, 12 matknivar, i lindor.