Avslutad | Moderna – Lördag 15 april 2023
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 4,31 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 14,4 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten,
GAUDY, ring, 18K vitguld, kuddslipad diamant 0,51 ct, TW(G)/VS2, GIA dossier 6167738702, 35 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2014, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, River(E)/SI1, GIA Diamond Dossier 1408138970, 26 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g.
BROSCH, 18K guld, bergkristaller ca 27,00 ctv, Lennart Oehmke, Stockholm 1966, mått 65x32 mm, vikt 24,4 g.
ARMRING, silver, spektrolit, Heikki Juhana Kaksonen, Finland 1966, 60x48 mm, vikt 29,1 g.
EFVA ATTLING, armring, Twosome Cuff, sterlingsilver, 2 sammanlänkade ringar, 55x65 mm, vikt 19,0 g.
EFVA ATTLING, armband, Ring Chain Bracelet, sterlingsilver, längd 20 cm, vikt 13,0 g, originalask.
EFVA ATTLING, hänge / kedja, sterlingsilver, ormlänk, längd 45 cm, vikt 14,7 g, signerad, originalask.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, cabochonslipade labradoriter, Juvelerare John Petterssons, Stockholm 1963, diameter 20,5 mm, vikt 21,4 g, slitage på stenarna.
PIERO MILANO, ring, 18K guld, odlad pärla ca 11 mm, 74 briljantslipade diamanter av lägre kvalité ca 0,93 ctv, 17,5 mm, 9,9 g, flera diamanter med ytskador samt defekter.
RING, 18K vitguld, Star 129 slipad diamant ca 1,20 ct, ca TCa(K-L)/VS2, inskription Star129-34353, 15 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,0 g, några sidostenar rör sig i fattning, en sidosten har inverterad natural på kronan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VVVS, stl 16 mm, vikt 2,7 g, rodiering har börjat släppa något på ringskenan.
BVLGARI, hänge med kedja, B. zero, 18K guld, längd 41 cm, vikt 12,1 g, etui samt ytterkartong.
RING, platina, briljantslipad diamant 0,40 ct, ca W(H)/VS2, IGI Diamond Identification Report 134474334, 14 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 16,5 mm, vikt 3,4 g, mittstenen har skada på rondist.
BVLGARI, ring, B. zero, 18K vitguld, 3-band, stl 49 (15,5 mm), vikt 10,4 g, originaletui.