Avslutad | Moderna – Lördag 15 april 2023
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 9,0 g.
RING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, Inga-Britt Dahlquist, signerad, höjd på hänget 4 cm, längd på kedjan 52 cm, vikt 28,2 g.
EFVA ATTLING, collier, Loop Necklace, sterlingsilver, diameter 13 cm, vikt 33,0 g, originalask.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,90 ct, ca TW(F-G)/P1-P-P2, stift.
ENGELBERT, örhängen, silver, kalcedon, Stigbert, Stockholm 1954, höjd 30 mm, vikt,11,8 g, skruvmekanism, originaletui.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, höjd 13 mm, vikt 4,2 g, huggies.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
RING, platina, kuddslipad diamant 1,00 ct, Fancy Intence Yellow/P1, GIA laserinskription 239607487 samt certifikat, 38 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g.
ARMBAND, 18K guld, rektangulärt slipad bergkristall ca 65,0 ct, Ro-Be, Stockholm 1970, 56x46 mm, vikt 36 g.
2 RINGAR, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,40 ct ca W/VS, Lantz 2003 / Bertil Lundberg 2007, stl 16,25 mm, total vikt 9,5 g, ringarna har samma mått så den släta ringen understödjer designen.
MARIA NILSDOTTER, ring, sterlingsilver, 10 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17 mm, vikt 9,2 g, etui, ytterask.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca River(E)/VS2-SI1, ingen fluorescens, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g, diamanten har nagg vid kuletten samt naturaler vid rondisten.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K roséguld, stl 20, ref. nr CUC242, vikt 37,6 g, skruvmejsel, certifikat, originaletui, påse, slitage.
ARMBAND, 18K guld, evighetssymbol, 25 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, längd 16/18 cm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 16 mm, vikt 2,6 g.