Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2023
SKÅL, silver, Sofiero, hamrad yta, design Ingrid Råström, GAB, Eskilstuna 2014, höjd 80 mm, diameter 135 mm, vikt 322,2 g, originalkartong.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, mått 6,0 x 6,0 mm, vikt 1,9 g, någon diamant har nagg på kulett.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8-8,5 mm, lås i 18K guld, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, längd 48 cm, vikt 43,0 g, knutet.
BROSCH, 14K guld, camé, turkosa stenar, 6 små diamanter, 1872-1937, Wien, ca 20×25 mm, vikt 6,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 10-11,5 mm, lås i 14K guld, åttkantslipade diamanter, längd 49 cm, knutet, vikt 73,3 g, diamanter med nagg och skador.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 176 briljantslipade diamanter ca 3,51 ctv, ca W-Cape/VVS-VS, längd 40 cm, vikt 20,7 g, några diamanter med mindre nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,38 ct, ca Light Yellow/VS, 26 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCa/VS, storlek 17,25 mm, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca W/P, 26 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, mittstenen har en ytdefekt.
TENNISARMBAND, 18K guld, 69 briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 7,1 g.
COLLIER, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW-Cr/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,3 g.
Smycken Diadem
TIARA, förgyllt sterlingsilver, vita fasetterade topaser, höjd 22-46 mm, vikt 26,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 16,75 mm, vikt 4,9 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift, mått 3,5 x 3,5 mm, vikt 1,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant 0,91 ct, ca W(H)/skada på rondist i övrigt små inneslutningar, stl 18,5 mm, vikt 3,6 g.
RING, platina, prinsesslipad diamant ca 0,55 ct, ca TW/SI2, 20 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 14,75 mm, vikt 2,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,00 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/P, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca TCr(I)/VS1, 6 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/SI, Jovenia, Stockholm 1998, stl 18,25 mm, vikt 4,8 g.