Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr((H-J)/SI, mindre briljanter ca 0,22 ctv, stift, vikt 1,4 g, de större diamanterna har mycket små nagg vid kuletterna.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,60 ctv, River(E)/SI1, 2 x GIA Diamond Dossier 6411906405 samt 7428943475, stift, vikt 1,4 g, ena inskriptionen delvis dold under klo, mindre natural på en stjärnfasett.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 8,75 mm, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 14,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,62 ct, ca W(H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g, nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,64 ctv, River(E)/SI1, 2 x GIA Diamond Dossier 2447182033 samt 7446141241, stift, vikt 1,4 g.
RING, platina, kuddslipad alexandrit ca 1,00 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 8,1 g, två diamanter är skadade.
RING, 18K vitguld, smaragd, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/P, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, smaragden har små nagg.
HÄNGE, 18K guld, 3 halvpärlor, Gustaf Dahlgren, Malmö 1875, mått 80x48 mm, vikt 14,7 g, bucklor.
RING, 18K guld, grön kunzite 13,18 ct, droppslipade turmaliner 0,72 ctv, diamanter, Mandelstam , stl 17,5 mm, vikt 6,3 g, originaletui.
RING, 18K guld, snidad topas 10,10 ct, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, Mandelstam, 18,25 mm, vikt 5,2 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, silver/18K guld, rosa opal, emalj, Anna Mandelstam, höjd 42 mm, vikt 4,2 g, stift, originaletui.
HÄNGE, 18K guld, droppslipad smaragd ca 2,9 ct, 11 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/VS, höjd 26 mm, vikt 5,1 g, hålighet i smaragden på ena kronfasetten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade krysofras, apatiter, briljantslipde diamanter, Mandelstam, höjd 27 mm, vikt 4,9 g, stift, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade citriner 11,92 ct, briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 46 mm, vikt 6 g, krokar, originaletui.
TENNISARMBAND, 18K guld, 67 briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 7,2 g.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,37 ct, ca Light Yellow/VS, 26 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-TCa/VS, storlek 17,5 mm, vikt 3,3 g, mittstenen har mindre nagg på bordsfasettskant.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, kors mått ca 21 x 14 mm, kedja 41/43 cm, vikt 3,6 g.
HELALLIANSRING, platina, 32 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/W/VVS-VS, storlek 16,5 mm, vikt 3,2 g
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 93 briljantslipade diamanter ca 1,64 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 19,5 cm, vikt 8,9 g, några diamanter med nagg på kulett, enstaka diamant lös i sin fattning.