141 - 160 av 263
1...789...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2023

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr((H-J)/SI, mindre briljanter ca 0,22 ctv, stift, vikt 1,4 g, de större diamanterna har mycket små nagg vid kuletterna.

Utrop: 10 400 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,60 ctv, River(E)/SI1, 2 x GIA Diamond Dossier 6411906405 samt 7428943475, stift, vikt 1,4 g, ena inskriptionen delvis dold under klo, mindre natural på en stjärnfasett.

Utrop: 14 000 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 8,75 mm, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 14,7 g.

Utrop: 10 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,62 ct, ca W(H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g, nagg på kuletten.

Utrop: 13 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,64 ctv, River(E)/SI1, 2 x GIA Diamond Dossier 2447182033 samt 7446141241, stift, vikt 1,4 g.

13 200 kr

Utrop: 14 800 kr

RING, platina, kuddslipad alexandrit ca 1,00 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 8,1 g, två diamanter är skadade.

Utrop: 13 200 kr

RING, 18K vitguld, smaragd, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/P, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, smaragden har små nagg.

Utrop: 7 700 kr

HÄNGE, 18K guld, 3 halvpärlor, Gustaf Dahlgren, Malmö 1875, mått 80x48 mm, vikt 14,7 g, bucklor.

Utrop: 7 900 kr

RING, 18K guld, grön kunzite 13,18 ct, droppslipade turmaliner 0,72 ctv, diamanter, Mandelstam , stl 17,5 mm, vikt 6,3 g, originaletui.

Utrop: 13 200 kr

RING, 18K guld, snidad topas 10,10 ct, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, Mandelstam, 18,25 mm, vikt 5,2 g, originaletui.

Utrop: 9 400 kr

ÖRHÄNGEN, silver/18K guld, rosa opal, emalj, Anna Mandelstam, höjd 42 mm, vikt 4,2 g, stift, originaletui.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

HÄNGE, 18K guld, droppslipad smaragd ca 2,9 ct, 11 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/VS, höjd 26 mm, vikt 5,1 g, hålighet i smaragden på ena kronfasetten.

Utrop: 9 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade krysofras, apatiter, briljantslipde diamanter, Mandelstam, höjd 27 mm, vikt 4,9 g, stift, originaletui.

Utrop: 7 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade citriner 11,92 ct, briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 46 mm, vikt 6 g, krokar, originaletui.

Utrop: 10 000 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 67 briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 7,2 g.

Utrop: 22 000 kr

RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,37 ct, ca Light Yellow/VS, 26 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-TCa/VS, storlek 17,5 mm, vikt 3,3 g, mittstenen har mindre nagg på bordsfasettskant.

Utrop: 11 800 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, kors mått ca 21 x 14 mm, kedja 41/43 cm, vikt 3,6 g.

Utrop: 6 600 kr

HELALLIANSRING, platina, 32 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/W/VVS-VS, storlek 16,5 mm, vikt 3,2 g

Utrop: 11 400 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 93 briljantslipade diamanter ca 1,64 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 19,5 cm, vikt 8,9 g, några diamanter med nagg på kulett, enstaka diamant lös i sin fattning.

Utrop: 28 500 kr

12 DIAMANTER, briljantslipade ca 0,95 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS.

Utrop: 11 200 kr