Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2023
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca River(E)/SI1, laserinskription 3415276299 samt GIA dossier, 26 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,85 ct, TW(G)/IF, HRD certifikat 16023160013, stl 16+ mm, vikt 4,1 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, storlek 16,75 mm, vikt 6,0 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter ca 2,85 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 20,9 g, några diamanter med skada på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 blå droppslipade safirer ca 0,54 ctv, 48 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, höjd 20 mm, huggies, vikt 3,1 g.
RIVIERECOLLIER, 18K guld, prinsesslipade diamanter ca 18,00 ctv, ca TW-TCr-VS-P, längd 42,5 cm, vikt 40,6 g, enstaka diamanter med nagg/skador, flera diamanter ligger snett i sin fattning.
CLIPBROSCH, 18K guld, ametister, granater, citriner, turmaliner, diameter 36 mm, vikt 18,7 g.
ALLIANSRING, platina, 11 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 5,7 g, slitage på ringskenan.
RING, 14K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W(H)/VVS, stl 17 mm, vikt 5,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg, garantibevis.
ARMBAND, 14K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW/VS-P, längd 19 cm, vikt 17 g, enstaka diamanter med skador och nagg, garantibevis.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,52 ct, ca Cr(J)/P2, 19 briljantslipade diamanter 0,14 ctv, längd 45 cm, vikt 4,8 g.
RING, platina, kuddslipad smaragd ca 1,25 ct, 9 gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, stl 15,75 mm, vikt 12,7 g, smaragden med nagg och slitage.
ENGELBERT, carmoséring, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad safir ca 5,18 ct, briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-W/VS, Stigbert, Stockholm 1985, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g, safiren har slitna fasettkanter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct enligt gravyr, ca W/VS1, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, diamanten kan potentielt vara VVS, diamanten har ett litet nagg på rondisten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 7 mm, något ovala, lås i 18K guld, längd 45 cm, vikt 31,7 g, knutet.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, diameter 11,2 mm, vikt 4,6 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,60 ct, TW(G)/VS2, GIA certifikat 2166539426, stl 16 mm, vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3 g.
HÄNGE, 18K rodierat guld, oval tyskslipad citrin ca 22,00 ct, 3 droppslipade gröna safirer ca 0,80 ctv, 27 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, vikt 10,7 g.