Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2023
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, höjd 25 mm, stift/clips, vikt 12,8 g.
RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 16,3 g, några diamanter med nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,06 ct, ca W/VS, hökd 37 mm, kedja 45 cm, vikt 7,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/SI1, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g, flera små dimanter med nagg på kuletten, slitna klor.
BERNHARD HERTZ, armring, 18K guld, pärlor, antik, Stockholm 1891, 52x60 mm, vikt 10,4 g, säkerhetskedja, små bucklor.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-W/VS-SI, G Fahlström, Stockholm 2003, stl 16,5 mm, vikt 6,7 g, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,4 g.
PÄRLCOLLIER, 2 - radigt, odlade pärlor, doeserade, ca 5 - 8,25 mm, lås i 14K vitguld med två carréslipade smaragder ca 0,60 ctv, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 49 cm, vikt 47,2 g.
BROSCH, blombukett, 18K vitguld, 2 smaragdslipade smaragder ca 1,50 ctv, 49 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI, 62x50 mm, vikt 19,8 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, rosenslipade diamanter, höjd 46 mm, vikt 15,2 g, antika med senare stift, flera diamanter med skador, slitage och nagg, lagningar, tennlödningar.
ARMRING, 18K guld, lila glas och orientaliska pärlor, antik, vikt 26,5 g, bucklor och lagningar, tennlödning.
STELT ARMBAND, 18K vitguld, 5 safirer ca 0,25 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 12,1 g.
HÄNGE, kors, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-W/VS-SI. Hans Rosin, Stockholm 2001, höjd 31 mm, vikt 4,9 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VS, Hans Rosin, Stockholm 1996, stl 18 mm, vikt 7,6 g, några diamanter är skadade.
RING, 18K vitguld, 9 safirer, 18 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/P, Hans Rosin, Stockholm 1997, stl 18,25 mm, vikt 10,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljant - och äldre brilajntslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,7 g, modifierad ringskena, en diamant med nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, modifierad ringskena, vikt 4,6 g, en diamant med skada.