Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2023
Smycken Ring
RING, 18K guld/vitguld, 34 briljant- & 21 baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,9 g, stämplad GHA och 750.
Smycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 1,6 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,35 ct ca TW/VS, 24 briljanter ca 0,32 ctv ca TW-W/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,7 g.
Smycken Armband
ARMBAND, 18K guld, rävsvans, 7,6 mm brett, längd 18,7 cm, 5 runda fasettslipade ametister ca 20 ctv, Hellström & Åhrling, Stockholm 1965, vikt 20,7 g.
Smycken Ring
RING, platina, safirer, 2 smaragdslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/VS, stl 19,5 mm, London, vikt 6,4 g.
Smycken Enstensring
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant enligt uppgift 1,01 ct, River(E)/VS1, GIA inskription 7296610352, vikt 3,1 g, gravyr.
Smycken Tennisarmband
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 1,23 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 16,5 cm, vikt 6,3 g
Smycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, äldre briljantslipade diamanter 1,53 ctv, TW-TCr(G-I)/VS1-VS2, vikt 1,7 g, stift, båda diamanterna har naturaler vid rondisten och ena har litet nagg vid rondisten.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, delvis förgyllda, droppslipade diamanter ca 3,99 ctv, ca Light Yellow/SI2-P1, briljantslipade gula diamanter ca 0,23 ctv, briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 35 mm, vikt 10,0 g, stift, enstaka diamanter har små nagg på kuletten.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 5,81 ctv, bruna/SI-P, stl 17 mm, vikt 22,5 g, flera diamanter med skador och nagg.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 6,57 ctv, ca bruna- gula- gröna- rosa- och orangefärgade nyaser/VS-P, åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, höjd 6,5 cm, vikt 19,0 g, stift, flera diamanter har nagg och skador.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE/KEDJA, kors, 18K vitguld, ärtlänk, fantasislipad diamant ca 2,47 ct, ca Fancy Grayish Greenish Yellow/P2, 12 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-TCr/VS, längd 40,5 cm, vikt 11,3 g.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner ca 2,10 ctv, Tresor Paris, diameter 8 mm, vikt 3,2 g, stift, flera rubiner har nagg.
Smycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, Bims Guldsmide, Göteborg 1965, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g, mittstenen har mindre nagg på rondisten.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 118 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VVS-VS, diameter 6 mm, vikt 2,1 g, stift, en diamant har liten skada.
Smycken Pärlörhängen
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 7 mm, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, höjd 20 mm, vikt 3,3 g, stift.
Smycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,75 ct, ca TCa(K)/SI2, Markströms Guldsmed, Uppsala 1985, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g, nagg på rondisten.
Ädelstenar Diamanter
DIAMANT, smaragdslipad 1,51 ct, ca W(H)/VS1, mått 7,49x6,00x3,84 mm, något slitna fasettkanter vid bordet, stenkuvert.
Ädelstenar Diamanter
DIAMANT, briljantslipad 1,10 ct, ca River(D)/SI2, mått 6,67x6,69x4,12 mm, stenkuvert.