101 - 120 av 263
1...567...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2023

Klubbad för

RING, 18K guld/vitguld, 34 briljant- & 21 baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,9 g, stämplad GHA och 750.

Utrop: 9 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 1,6 g.

Utrop: 7 300 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,35 ct ca TW/VS, 24 briljanter ca 0,32 ctv ca TW-W/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 8 500 kr

ARMBAND, 18K guld, rävsvans, 7,6 mm brett, längd 18,7 cm, 5 runda fasettslipade ametister ca 20 ctv, Hellström & Åhrling, Stockholm 1965, vikt 20,7 g.

Utrop: 12 600 kr

RING, platina, safirer, 2 smaragdslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/VS, stl 19,5 mm, London, vikt 6,4 g.

Utrop: 8 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant enligt uppgift 1,01 ct, River(E)/VS1, GIA inskription 7296610352, vikt 3,1 g, gravyr.

70 000 kr

Utrop: 77 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 1,23 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 16,5 cm, vikt 6,3 g

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, äldre briljantslipade diamanter 1,53 ctv, TW-TCr(G-I)/VS1-VS2, vikt 1,7 g, stift, båda diamanterna har naturaler vid rondisten och ena har litet nagg vid rondisten.

Utrop: 50 000 kr

Utrop: 98 000 kr

Utrop: 21 000 kr

Utrop: 29 000 kr

HÄNGE/KEDJA, kors, 18K vitguld, ärtlänk, fantasislipad diamant ca 2,47 ct, ca Fancy Grayish Greenish Yellow/P2, 12 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-TCr/VS, längd 40,5 cm, vikt 11,3 g.

Utrop: 19 000 kr

Utrop: 4 500 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, Bims Guldsmide, Göteborg 1965, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g, mittstenen har mindre nagg på rondisten.

Utrop: 18 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 118 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VVS-VS, diameter 6 mm, vikt 2,1 g, stift, en diamant har liten skada.

Utrop: 7 500 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 7 mm, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, höjd 20 mm, vikt 3,3 g, stift.

Utrop: 4 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,75 ct, ca TCa(K)/SI2, Markströms Guldsmed, Uppsala 1985, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g, nagg på rondisten.

Utrop: 55 000 kr

DIAMANT, smaragdslipad 1,51 ct, ca W(H)/VS1, mått 7,49x6,00x3,84 mm, något slitna fasettkanter vid bordet, stenkuvert.

Utrop: 66 000 kr

DIAMANT, briljantslipad 1,10 ct, ca River(D)/SI2, mått 6,67x6,69x4,12 mm, stenkuvert.

40 000 kr

Utrop: 44 000 kr

DIAMANT, briljantslipad diamant 1,12 ct, ca River(D)/P1, mått 6,73x7,75x4,14 mm, nagg på kuletten, stenkuvert.

28 000 kr

Utrop: 31 000 kr