Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2023
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, vikt 1,3 g, nagg på kuletter.
TENNISARMBAND, 18K guld, 73 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 15,5 cm, vikt 7,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 16,5 mm, vikt 3,8 g,
Smycken Lås
LÅS, ca 18K guld, 114 åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv ca W/VS-SI, vikt 13,5 g, flera skadade stenar, lämplig för två rader.
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver, spår av förgyllning, åldermansranka, Anders Lundman, Stockholm (verksam 1745-1763), längd 38 cm, vikt 249,9 g.
PÄRLRING, 18K guld, barock odlad pärla, Johan Pettersson, Stockholm 1957, stl 16,25 mm, vikt 11,6 g.
RING, 18K guld, ovalslipad blå safir, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TCr/P, stl 17,75 mm, vikt 5,6 g, 2 diamanter har inneslutningar som når ytan, safiren har slitna fasettkanter.
KLACKRING, 18K guld, heliotrop, 26 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g, heliotropen har nagg, några diamanter skadade.
HÄNGE MED KEDJA, 14K guld/silver, 26 rosenslipade diamanter, höjd på hänget 4,4 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 5,4 g, 2 diamanter skadade, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, höjd 15 mm, stift, vikt 6,3 g, bakstycke i plast.
ENGELBERT, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 6,3 mm, Stigbert, Stockholm 1957, diameter ca 6 cm, vikt 5,8 g.
RING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,55 ctv ca TW/VVS, stl 17,5 mm, Kungsguld Gunnar Söderberg, 1972, vikt 16,1 g.
RING, platina, cabochonslipad opak rubin ca 5,85 ct, trapets - och briljantslipade diamanter ca 1,21 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 11,8 g.
RING, platina, smaragdslipad smaragd ca 0,45 ct, trapets - och briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 5,8 g.