Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2023
COLLIER, 18K vitguld/guld, ovalslipad diamant ca 0,45 ct, ca Fancy Yellow/SI, gula och vita diamanter ca 0,23 ctv, längd 38 -45 cm, vikt 3,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld, safirer ca 2,47 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, längd 18 cm, vikt 6,8 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, kuddslipad rosa safir ca 0,85 ct, gammalslipade diamanter ca 1,09 ctv, stl 18 mm, vikt 4,7 g, safiren med innesluting som når ytan.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TCr-TCa/VS-P, höjd 22 mm, vikt 6,8 g, clips.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca TCr(I)/SI2, gammal-, äldre briljant-, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/VS-P, Sverige, 1900-talets mitt, stl 16+ mm, vikt 13,5 g, mittstenen har litet nagg på kuletten, enstaka sidostenar har skador och nagg.
RING, 18K vitguld, briljant 1,00 ct, Wesselton(H)/VS1, EX/EX/EX, GIA diamond grading report 5233410323, 34 briljanter 0,51 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.
SMARAGDRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 4,23 ct enligt gravyr, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, ovalslipad rodolitgranat 8,24 ct enl gravyr, 16 briljanter 0,35 ctv enl gravyr, ca W/VS, stl 17,75+ mm, vikt 8,2 g, Kå-Ce Guldsmedja Kurt-L Carlsson, Stockholm 1987.
RING, 18K vitguld, briljant 0,32 ct enl gravyr, ca TW(G)/VS, 48 briljanter ca 0,32 ct totalt, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K guld, 5 runda fasettslipade smaragder ca 0,50 ct totalt, stl 16,75 mm, Stockholm 1899, vikt 3,2 g.
RING 14K guld/vitguld, kvadratisk smaragd ca 0,75 ct, gammalslipad diamant ca 0,75 ct, ca W/SI (nagg på fasettkant), 20 små åttkant- och gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, några skadade, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld/guld, 2 bruna prinsesslipade diamanter ca 0,36 ctv enligt gravyr, bruna/VS, stl 17,75 mm, vikt 14,2 g, gravyr, diamanterna ligger snett i fattningen.
RING, 18K vitguld/guld, brun briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca Brun/SI briljantslipade diamanter 0,19 ctv, stl 17,5 mm, vikt 11,6 g, några av de små diamanter är trasiga, gravyr.
Smycken Lås
LÅS/BROSCH, 18K guld, odlad pärla briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca TW/VS, 20x25 mm, vikt 12,1 g, bajonettlås, Pärlcollier, odlade pärlor ca7-7,5 mm distanser i 18K guld, längd 43 cm,
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv ca W/VS, Örns Juvelattelje, 1976, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
Ädelstenar Övrigt
APATIT, 18,46 ct, droppslipad, 25,2 x 14,3 mm, ljusgrön färg, måttligt med inneslutningar.