Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2023
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 3,5 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 5,7 g, akvamrinen med visst slitage.
DIAMANT, briljantslipad 0,65 ct, River(E)/VVS1, förseglad, IGI certifikat, certifikatkuvert.
ARMBAND, 18K vitguld, 57 briiljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, längd 19 cm, vikt 38,8 g, två diamanter saknas, svaga fattningar.
BROSCH, platina, gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, Gunnar Owen, Stockholm 1940, längd 6,5 cm, vikt 4,7 g, några av diamanterna har skador.
W. A BOLIN, ring, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1993, stl 17 mm, vikt 4 g.
CARMOSÈRING, 18K guld, stjärnsafir, 22 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI, Stjärnguld, Stockholm 1986, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.
CARMOSÉRING, 14K guld/platina, syntetisk safir, gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-P, antik, omkring 1910, stl 16,5 mm, vikt 6,0 g, en diamant briljantslipad, några diamanter med nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca Light Yellow/SI1, stl 17,5 mm, vikt 7,9 g, diamanten med extra fasett, lödd kula i ringskenan.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 8,8 g.
COLLIER, 18K guld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, mått ca 21 x 16 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,9 g, flertalet diamanter med nagg på kulett.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 16,75+ mm, vikt 4,1g,
ALLIANSRING, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,1 g.