Avslutad | Klassiska – Lördag 25 mars 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 1,68 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd ca 3,5 cm, diameter ca 2-2,5 cm, vikt 19,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade 0,85 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 13,25 mm, vikt 6,3 g, iläggskulor för storleksförminskning.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljanter ca 3,02 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, längd 18 cm, vikt 11,3 g, någon enstaka diamant har nagg.
RING, 18K vitguld, 19 baguetteslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,9 g, några diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 2,01 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd ca 2,5 cm, bredd ca 2 cm, vikt 7,7 g, någon enstaka diamant har nagg vid kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, knappmekanism, ca 20x17 mm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, låghaltigt guld, rosenslipade diamanter, höjd 36 mm, vikt 10,6 g, krokar, flera diamanter med skador och nagg.
COLLIER, 18K guld, 5 ovalslipade smaragder, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, längd 40 cm, vikt 15 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 1,24 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, va TW/VS, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1984, stl 18,25 mm, vikt 4,4 g, smaragden med inneslutning som når ytan.
RING, 18K vitguld, 9 baguetteslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 17- mm, vikt 2,3 g.
Smycken Slipshållare
SLIPSHÅLLARE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct ca W/VS, bredd 52 mm, vikt 2,3 g, större natural på paviljongen.
RING, 18K vitguld, baguetteslipade diamanter samt svarta briljanter ca 0,43 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stift, vikt 3,2 g.
COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, längd 37 cm, vikt 48,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld/platina, antikslipad diamant ca 0,75 ct, ca TCa/SI2, stl 17,5+ mm, vikt 1,9 g, diamanten med nagg och små skador på rondisten, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, två carréslipade ametister, 74 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TCr-CA/VS-SI, höjd 3,4 cm, vikt 14,9 g, stift, ametister rör sig i sin fattning.
ENSTENSRING, silver, gammalslipad diamant ca 0,95 ct, ca River(E)/P1, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g, diamanten har nagg på kronan och inverterad natural på rondisten.