Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
RING, 18K vitguld, 230 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 4,77 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 9,2 g, svaga fattningar, flera diamanter med skador och nagg.
COLLIER, prehnit, odlad sötvattenspärla, lås och detaljer i sterlingsilver, längd 43 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 6,2 mm, magnetlås samt detaljer i guldfärger, längd 46 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, fasetterad ametist, lås och detaljer i sterlingsilver, längd 45 cm.
COLLIER, sterlingsilver, fasetterade gröna stenar, längd 44 cm, några stenar med skador.
COLLIER, blandade cabochonslipade stenar, flera färger, guldfärgat lås samt detaljer, längd 46 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guldpläterat, 6 odlade sötvattenspärlor, krokar, längd 5 cm, vikt 5,7 g.