Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
RING, 18K vitguld, blå safir, åttkantslipade diamanter, stl 19,75 mm, vikt 7,6 g, safiren med nagg och mindre skada.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,19 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g.
RING, gulmetall, granater, skena i 18K guld av Sven Dahlen, Åmål 1940, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g, en granat utbytt.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, granater, odlade halvpärlor, diameter 12 mm, vikt 3,9 g, stift.
SMYCKESET, kors/kedja, ring och örhängen, förgyllt silver, granater, örhängen höjd 20 mm, kedjans längd 36,5 cm, ringens stl 17,25 mm, vikt 10,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K guld, pärlor ca 8-5 mm, längd 42 cm, vikt 17,4 g.
SMYCKESET, armband och brosch, silver, paste, mått 60x38 mm, längd 17,5 cm, vikt 30,5 g, några paste saknas.
ALTON, smyckeset, hänge/kedja, ring och örhängen, sterlingsilver, Per Dåvik, Falköping 1976, ringen har justerbar storlek, örhängenas höjd 40 mm, hängets höjd 70 mm, kedjans längd 51 cm, vikt 48,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 7,7-4,3 mm, lås i silver med markasiter, längd 46,5 cm, vikt 19,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 7,3-3,1 mm, lås i sterlingsilver, längd 53,5 cm, vikt 15,2 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 2 rader, odlade saltvattenspärlor ca 5,6 mm, lås i silver, längd 20 cm, vikt 13,6 g, säkerhetskedja.