Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
RING, förgyllt silver, ametist, fröpärlor, stl 16,25 mm, vikt 5,9 g, ametisten har litet nagg på kronan, en fröpärla trasig.
Smycken Nål
NÅL, förgyllt silver, ametist, fröpärlor, längd 60 mm, vikt 0,9 g, liten skada på ametisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, stl 19 mm, vikt 3,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,51 ct ca TCa(L)/SI2, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,11 ctv, stl 16 mm, Rosengren & Eriksson guldsmedja, 1963, vikt 4,0 g.
KEDJA, 18K guld, ärtlänk, 145 cm, vikt 18,5 g, otydliga svenska stämplar, handslag som lås.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W-Cr/P, huggies, höjd 13,0 mm, vikt 1,9 g, flera diamanter har inneslutningar som når ytan och naturaler.
ARMBAND, 18K guld, lila safir ca 0,27 ct, längd 17/18/19 cm, vikt 1,4 g, slitna fasettkanter.
DOSA, silver, invändigt förgylld, rosmotiv, Gewe, Malmö 1963, diameter 35 mm, höjd 20 mm, vikt 19,3 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, åttkantslipade diamanter, blå/gröna bestrålade åttkantslipade diamanter, vikt 2,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd, briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,2 g, smaragden har nagg och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,34 ct, ca Cr/P, Wadring-Juvel, Karlskrona 2008, stl 16 mm, vikt 3,6 g, diamanten har inverterad natural på kronan.