Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
ARMBAND, 18K roséguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, evighetssymbol, längd 16/18 cm, vikt 3,3 g.
ENSTENSCOLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,09 ct, ca Cape/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, onyx, grön natursten, lås i 18K guld, längd 42 cm, vikt 39,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, rosatonade odlade barocka sötvattenspärlor ca 30 x 20 mm, krokar, vikt 16,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, barocka odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, färgade silvergrå, stift, vikt 2,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, barocka färgade odlade sötvattenspärlor ca 10,0 mm, stift, vikt 2,4 g.
ARMRING, sterlingsilver, 2,6 cm bred, öppen, hamrad, handgjord, Stigbert, år 1977, vikt 38,0 g.
HALSRING, Stigbert, sterlingsilver, doserad 0,5 - 3,4 cm, öppen, handarbete, år 1976, vikt 52,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade färgade gula saltvattenspärlor ca 8,5 mm, vikt 2,6 g, stift, olika snurrebussar.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade färgade bronsfärgade sötvattenspärlor ca 10 mm, vikt 3,7 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,70 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd 42 cm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade citriner 1,52 ctv, 32 briljantslipade diamanter 0,09 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 8,7 mm, vikt 1,9 g, stift.
ARMBAND, silver, 10 berlocker, längd 19 cm, vikt 29,1 g, några berlocker har bucklor.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 4,1 g, enstaka diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, smaragder ca 0,21 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan.