Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
Smyckestillbehör Övrigt
Smyckestillbehör Övrigt
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca Cr/VS, stift, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,48 ct, ca Cr(J)/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,3 g, gravyr, diamantern har skada på rondisten.
RING, 18K guld, 2 ametister, 7 halvpärlor, Guldvaruhuset AB, Stockholm 1959, stl 17,75 mm, vikt 2,3 g.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, räfflad fotring, ciselerad dekor, Berend Möller, Stockholm 1770, höjd 9 cm, diameter 7,5 cm, vikt 70,6 g, monogram, små bucklor, lagning.
DIAMANT, briljantslipad, 0,23 ct, W/VS, inverterade naturaler vid rondisten och litet nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver/18K guld, emalj, kalcedon, Anna Mandelstam, höjd 41 mm, vikt 4,4 g, stift, originaletui.
ÖRHÄNGEN, silver/18K guld, emalj, citriner, Anna Mandelstam, höjd 42 mm, vikt 4,4 g, stift, originaletui.