Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
RING, 18K guld, smaragd, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, diamanter, senare ringskena av Rey Urban, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g, smaragden är skadad, diamanten är både trasig och har fleratalet stora inneslutningar, skador.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 14K vitguld, briljantslipad diamant 0,28 ct, ca W(H)/VVS, diamanten med mindre nagg på kuletten, vikt 1,1 g, garantibevis.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, ca W(H)/VVS, stl 17 mm, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,60 ctv, ca W/SI, stl 15 mm, vikt 1,9 g, nagg och skador, sten ligger löst i fattning.
RING, 14K vitguld, 3 vita och 30 svarta diamanter ca 0,36 ctv, stl 21,25 mm, vikt 7,9 g, många skadade stenar och 2 saknas.
RING, 18K guld, briljant, carré och baguetteslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS-P, stl 15 mm, vikt 3,3 g, några diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS-SI, stl 14,75 mm, vikt 7,7 g, slitna fattningar, enstaka diamantert med nagg, rubiner med nagg och skador.
RING, 18K guld, emalj, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 14,25 mm, vikt 8,6 g emaljskador.
RING, 18K guld, behandlad jade, 20 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCa/SI, stl 16,25 mm, vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 äldre briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca TCr/SI, stl 16,75 mm, Lars-Ola Sellen, 1997, vikt 5,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g, gravyr.
ARMBAND, 18K guld, granater, topaser, peridoter, citriner, ametister, längd 19 cm, vikt 5,7 g, flera stenar med slitna fasettkanter.
COLLIER, 18K guld, granater, topaser, peridoter, citriner, ametister, längd 42 cm, vikt 12,6 g
RING, 14K roséguld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS samt TCa/P, gammalslipad diamant ca 0,07 ct, stl 18,25 mm, vikt 6,1 g.
RING, 18K roséguld, ovalslipad morganit, 10 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 2,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin, 8 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca TW/VS, Dahlgren & Co, Malmö, stl 16 mm, vikt 3,7 g.