Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
ÖRHÄNGEN, svartrodinerat sterlingsilver, cz, vit sten, stift, längd 37,0 mm, vikt 13,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, svartrodinerat sterlingsilver, cz, vit sten, mått 34,0 x 20,0 mm, kedja 42/45 cm, vikt 12,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca Ca/VS-P, stl 16 mm, vikt 2,4 g, en diamant med inneslutningar som når ytan.
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor 3,5-7,2 mm, lås i silver med paste, längd 52 cm, knutet, vikt 15,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld med rökkvarts 3,18 ct, peridot 0,87 ct, briljanter 0,39 ctv, ca TCR/P, vikt,3,6 g
STIGBERT, ring, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,07 ctv, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta, 15 briljantsliapde diamanter ca 0,15 ctv ca W/SI, 2 rader ankarlänk, längd 43 cm, vikt 6,1 g.
HÄNGE, 18KL guld, 17 rubiner, 3 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/SI, höjd 30 mm, vikt 3,0 g, 1 diamant har ett nagg.
RING, 18K vitguld, peridot, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Johan Pettersson, Stockholm 1960, stl 18 mm, vikt 3,8 g, 1 diamant är skadad, 1 diamant har en inneslutning som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,27 ct enligt gravyr, ca TW/SI, Trege, Göteborg 1978, stl 16,25 mm, vikt 3,8 g något skev ringskena.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,4 g, en diamant är trasig.
ALLIANSRING, 18K guld, 13 baguetteslipade diamanter ca 0,45 ctv, caTW-W/VS, en skadad, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g, slitna fattningar.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,5 - 6,75 mm, lås i silver med odlad pärla och turkoser, längd 84 cm, vikt 52,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3- 6,75 mm, lås i silver, längd 48 cm, enstaka pärlor med slitage.
HÄNGE, 18K guld, cabochonslipad ametist, odlade pärlor, höjd 34 mm, vikt 7,3 g, ametisten med inneslutingar som når ytan.
RING, 18K guld, droppslipade akvamariner, åttkantslipad diamant ca 0,02 ct, stl 15,75 mm, vikt 2 g.