Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, grön agat, hematit, odlade sötvattenspärlor, krokar, längd 5 cm, vikt 6,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 6 odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, stift, längd ca 17,0 mm, vikt 3,0 g.
COLLIER, fasetterad rosenkvarts, färgad howlit, trädd på lila tråd, guldfärgat lås, längd 46 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld pläterade, odlade sötvattenspärlor, rosa ton, krokar, längd 6 cm.
Enstensörhängen, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/P, vikt 0,9 g, stift.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, emalj, frimurarmotiv, ca 11,7×16,9 mm, vikt 10,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCa/SI-P, höjd 11 mm, vikt 0,4 g, några diamanter har nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-Cr/SI-P, höjd 10 mm, vikt 0,3 g, några diamanter har nagg.