Avslutad | Moderna – Lördag 11 mars 2023
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter 0,52 ctv, ca TW/VS, storlek 16 mm, vikt 1,8 g.
ENGELBERT, 18K vitguld, kuddslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/VS1, GIA Report No 5343855964, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,7 g, originaletui, ytterkartong, GIA certifikat.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipad behandlad lila jade, tanzaniter 0,35 ctv, briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 34 mm, vikt 8,5 g, stift, originaletui.
GEORG JENSEN, örhängen, sterlingsilver, nr 593E, höjd 82 mm, stift, vikt 14,3 g, etui.
ALLIANSRING, 18K guld med baguettslipad diamant 0,07 ctv, 14 briljanter 0,20 ctv, TW-W(G-H)/SI, storlek 16,5 mm, vikt 1,5 g
HERMÈS, ring, Collier de chien, sterlingsilver/18K guld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, stl 51 (16,25 mm), vikt 13,3 g.
BENGT LILJEDAHL, kedja, sterlingilver, ring- och stavlänk, Stockholm 1989, längd 76 cm, vikt 32,6 g. (d)
CARTIER, ring, 18K trefärgat guld, serienr. IUS989, stl 59 (18,75 mm), vikt 7,0 g, originaletui, dustbag samt ytterkartong.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, till 2-radigt collier, Blomster, 18K vitguld, delvis matterat, briolettslipad topas, briljantslipad diamant 0,04 ct, design Charlotte Lynggaard, längd 3,9 cm, vikt 12,5 g, collier med kulor av onyx, längd 46 cm.
DIAMANT, briljantslipad 0,70 ct, ca W(H)/SI2, inneslutning som når ytan och där är det ett litet nagg ut mot rondisten.
DIAMANT, briljantslipad 0,72 ct, ca Cr(J)/SI2 något lätt brun ton, inneslutning som når ytan, naturaler på rondisten.