Avslutad | Moderna – Lördag 11 mars 2023
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca River(E)/SI1, laserinskription 7401722454 samt GIA dossier, 26 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g.
PIERO MILANO, ring, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca LB/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 6,1 g.
PIERO MILANO, ring, 18K vitguld, 143 briljantslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 16,75 + 14 mm, vikt 5,8 g, några diamanter med ytskador.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
CARTIER, armring, Juste Un Clou,18K guld, stl 16, serienr EBN786, vikt 32,2 g, certifikat, originaletui.
CARTIER, armring, Love bracelet, 18K guld, , serienr DEI352, stl 17, vikt 32,9 g, skruvmejsel, originaletui, visst slitage.
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerat, Lund 1958, längd 19 cm, vikt 27,6 g. (d)
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad, Lund 1957, längd 44 cm, vikt 65,7 g, etui. (d)
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld/vitguld, arbetad yta, diameter 12,7 mm, vikt 5,8 g, jaspis, kulor, 12 mm, längd 43 cm inklusive lås.
BJÖRN JÄGERSTIG, hänge, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca 21×30 mm, vikt 4,3 g.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Rose Petal Pendant,18K guld, längd 42 cm, vikt 8,4 g, originaletui.
ENGELBERT, helalliansring, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
CLAES GIERTTA, armring, sterlingsilver, diameter 62 mm, 1993, vikt 43,1 g, signerad, något skadad originalask. (d)
RING, 18K roséguld, 16 smaragdslipade rosa behandlade safirer ca 4,91 ctv, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 4,17 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 9,8 g.
OLE LYNGGAARD, armband, Life Safari, lås i sterlingsilver, flätat tyg, design Charlotte Lynggaard, längd 16 cm, vikt 2,4 g.