Avslutad | Moderna – Lördag 11 mars 2023
RING, 18K vitguld, 230 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 4,77 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 9,2 g, svaga fattningar, flera diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 2,35 ct, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g, safiren har små nagg och inneslutning som når ytan.
TENNISARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 3,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 18 cm, vikt 8,3 g.
RING, 18K vitguld, flandersslipad diamant 0,72 ct, W(H)/SI1 enligt stenkuvert från IGI 478198223, briljanter ca 0,38 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
TENNISARMBAND, 18K rodierat guld, briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, längd 18 cm, vikt 13,9 g, några enstaka diamanter har nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, flandersslipad diamant 0,71 ct, TW(F)/VS2, IGI Diamond Report 478198221, briljanter ca 0,40 ctv, mått hänge ca 10,8x10,8 mm, längd kedja 45 cm, totalvikt 2,9 g, den större diamanten har en inneslutning som bryter igenom ytan.
EFVA ATTLING, örhängen, Little Rose Petal Earrings, sterlingsilver, höjd 54 mm, stängbara krokar, vikt 7,3 g.
EFVA ATTLING, örhängen, Rose Petal Earrings, sterlingsilver, höjd 80 mm, stängbara krokar, vikt 15,3 g, originalask.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Rose Petal Pendant, sterlingsilver, höjd på hänget 40 mm, längd på kedjan 45 cm, vikt 16,7 g, något bucklig kedja.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Little Thin Cross, sterlingsilver, höjd på hänget 2,7 cm, längd på kedjan 42 cm, vikt 8,4 g.
ENGELBERT, hänge med kedja, sterlingsilver, kors, höjd 5,6 cm, längd 46 cm, vikt 15,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-Cr/SI, vikt 1,3 g, stift.
EFVA ATTLING, örhängen, Thin Ear-Veritas vos Liberabit, sterlingsilver, höjd 65 mm, stift, vikt 9,0 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Offspring, nr 433, sterlingsilver, höjd 29 mm, krokar, vikt 3,2 g, originaletui.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, Artist Heart, sterlingsilver, längd 45 cm, vikt 11,7 g, originalask.
GEORG JENSEN, brosch, Daisy, sterlingsilver, svart emalj, diameter 44 mm, vikt 19,0 g, originaletui.
GEORG JENSEN, collier, Möbius, nr 374, sterlingsilver, gummi, design Torun Bülow Hübe, längd 42 cm, vikt 14,6 g.