Avslutad | Moderna – Lördag 11 mars 2023
BVLGARI, collier, Bvlagari Bvlgari, 18K guld, onyx, diameter på hänget 1,7 cm, längd 40 cm, vikt 19,9 g, originaletui.
BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgari, 18K guld, onyx, diameter 9 mm, stift, vikt 3,5 g.
LANTZ, ring, 18K vitguld, 6 navettslipade rubiner ca 0,36 ctv, 6 navettslipade safirer ca 0,36 ctv, 46 navett-, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, Stockholm 2009, stl 16,25 mm, vikt 19,5 g, safirerna och rubinerna har slitna fasettkanter, enstaka diamanter har små nagg.
GEORG JENSEN, collier, nr 425, sterlingsilver, design Lene Munthe, längd 44 cm, vikt 51,5 g, originalask.
TORUN BÜLOW-HÜBE, collier, sterlingsilver, jaspis, mått 15,5x13,5 cm, hängets höjd 65 mm, vikt 37,4 g, ask. (d)
ENSTENSRING, 18K vitguld, flandersslipad diamant ca 0,37 ctv, ca TCr(I)/VS2, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g.
RIVIERECOLLIER, 18K roséguld, 227 briljantslipade diamanter ca 5,20 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 50 cm, vikt 25,9 g.
OLE LYNGGAARD, armband, Mega, 14K guld, nyckellås Blomster, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca TW/VS, berlocker My little world Blomsterbi och Golden Forest Ekollon, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,11 ctv, ca TW/VS, längd 17 cm, vikt 32,1 g, säkerhetskedja.
OLLE OHLSSON, örhängen, bitvis förgylld sterlingsilver, formpressad, signerad, vikt 12,3 g, krok. (d)
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 4,4 g, gravyr.
MARIA NILSDOTTER, ring, sterlingsilver, 10 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17 mm, vikt 9,2 g, etui, ytterask.
EFVA ATTLING, armring, 60´s Pearl Cuff, sterlingsilver, odlad sötvattenspärla, innermått 16,5 cm, vikt 22,3 g, originaletui.
EFVA ATTLING, collier, 60´s Pearl Necklace, sterlingsilver, odlad sötvattenspärla 8 mm, längd på kedjan 42/45 cm, vikt 7,4 g.
ARMRING, öppningsbar, 18K vitguld, delvis förgylld, 18 svarta diamanter, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, Zancan, Italien, innermått 18 cm, vikt 10,9 g, några svarta diamanter med nagg.