Avslutad | Moderna – Lördag 18 februari 2023
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca TW/VS2, briljanter, stl 15 mm, vikt 4,7 g.
OLE LYNGGAARD, lås, Eventyr,18K guld, ametist, 2 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, vikt 10,4 g, Charlotte Lynggaard, ametistkulor ca 8 mm, längd 38 cm inklusive lås.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,34 ct, ca TW(F)/SI2, laserinskription 2427418575 samt GIA dossier, 26 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
OLE LYNGGAARD, hänge/kedja, livets träd, längd kedja 50 cm, vikt 4,4 g, etui, påse
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 14 mm, stift, vikt 2,9 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan samt naturliga håligheter, några diamanter har nagg.
GEORG JENSEN, helalliansring, Aurora, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, stl 55 (17,5 mm), vikt 1,3 g.
LAPPONIA, collier, 18K guld, platina, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, Finland 1944, längd 41 cm, vikt 11,1 g.
SCHALINS, ring, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 13,8 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld, flätat, 5 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, 10,9 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Hearts ring, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,27 ct, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 12,6 g, originaletui.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca Fancy Yellowish Brown/VS, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Heymann & Kuhlmann, Stockholm, höjd 13 mm, längd 48 cm, vikt 7,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/SI, Sandström & de Wit, Linköping 1994, stl 16 mm, vikt 14,8 g.
LUCA CARATI, örhängen, 18K roséguld, bergskristall, briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-W/VS, stift med clips, längd 37 mm, vikt 13,3 g, originalask samt ytterkartong.
RING, platina, prinsesslipad diamant 0,29 ct, TW(F)/SI1, GIA Report No 2221064546, 14 prinsess- och briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g, stenkuvert, GIA Diamond Dossier.
GUCCI, armband, Script Logo, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, längd 18 cm, viikt 5,1 g, etui.