Avslutad | Moderna – Lördag 18 februari 2023
OLE LYNGGAARD, armband, Nature, 18K guld/vitguld/ rosé och satinerat silver, Charlotte Lynggaard, längd 20 cm, vikt 5,3 g, påse, originalask.
CARTIER, örhängen, Love, 18K guld, refnr JZZ905, vikt 3,3 g, stift., påse, etui, ytterkartong.
ALLIANSRING, platina, 11 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g, tre diamanter har små skador.
TENNISARMBAND, 18K guld, 54 briljantslipade diamanter ca 4,66 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 15,0 g, några diamanter med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,49 ct, ca Light Yellow/SI, 26 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W-Cr/VS, storlek 17 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-TCr/VS, stift, vikt 1,6 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca W-Cr/VVS-VS, storlek 17,5 mm, vikt 2,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW-TCa/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,24 ct, ca Light Yellow/SI, 13 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-TCr/VS, mått ca 8,0 x 5,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, oval briljantslipad diamant ca 0,46 ct, ca Greenish Yellow/VS, 26 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCa/VS, storlek 17,25 mm, vikt 2,7 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 69 briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 7,3 g.
RING, 18K vitguld, 16 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCr-Cr/SI-P, svaga fattningar. stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K vitguld, 4 briljanter ca 0,65 ctv, 60 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 7,8 g, en sten med inneslutning som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W-Cr/VS, stift, vikt 1,3 g, ena diamanten med mindre skada vid rondist.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-Cr/VS, stift, vikt 1,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 3,48 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 9,4 g, några diamanter med nagg på kuletten.
ENSTENSCOLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca W/VS, längd 41/44 cm, vikt 1,8 g, diamanten med mindre nagg på kulett.