Avslutad | Moderna – Lördag 18 februari 2023
EFVA ATTLING, 18K vitguld, slät, From here to eternity, 2006, stl 18,75 mm, vikt 13,4 g.
ROLF KAPLAN, RING I RING (2 delar), 18K guld med 86 briljanter ca 0,70 ctv, (några skadade). storlek 17 mm, vikt 17 g, signerad Rolf Kaplan
ÖRHÄNGEN, 18K guld, troligen blå aragonit, Jurgen Girgsdies Juvel-Guldsmedja, Stockholm 1970/80-tal, höjd 40 mm, vikt 14,1 g, krokar, ostämplade.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, 18K guld, Ring around, längd 45 cm, vikt 7,9 g, originaletui, ytterkartong.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,09 ct, stl 19,75 mm, Silversmedjan i Perstorp, vikt 20,4 g.
EFVA ATTLING, helalliansring, Stars and Signature Thin Ring 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
CARTIER, armband, Love Bracelet, liten modell, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, serienr. KED 432, stl 17 mm, vikt 20,1 g, certifkat, skruvmejsel, reseetui, originaletui, ytterkartong, visst slitage.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter 0,42 ctv,serienr. KJG 442, stl 17, vikt 31,7 g, certifikat, skruvmejlsel, reseetui, originaletui och ytterkartong, visst slitage.
LOUIS VUITTON, armband, 18K guld, pärlemor, briljantslipad diamant 0,04 ct, serienr. D02686, längd 15-16-17,5 cm, vikt 2,9 g, originaletui.
LOUIS VUITTON, armband, Star Blossom, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, serienr. C34536, längd 15,5-16,5-17,5 cm, vikt 3,9 g, originaletui.
TIFFANY & CO, hänge med kedja, Open Heart Pendant, 18K guld, Elsa Peretti, längd 38-40,5 cm, vikt 6 g.
TIFFANY & CO, armband, Tiffany T T1 hinged bangle, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,07 ctv, stl 17, vikt 21,3 g, originaletui och ytterkartong.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, 4 baguetteslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g, mittstenen har en extra fasett.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet drop Lace, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,58 ctv, TW/VS, höjd 22 mm, vikt 5,9 g.
CLAES GIERTTA, collier, 18K guld, Stockholm 1968, innermått ca 11,5x11,5 cm, vikt 70,9 g, originaletui. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer, 26 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca Atelier Ajour, Stockholm 2008, höjd ca 20 mm, vikt 5,8 g, några repor på guldet.
GEORG JENSEN, hänge, Dew drop Vivianna, 18K guld, bergkristall, briljantslipade diamanter 0,70 ctv, TW/VS, höjd 64 mm, vikt 49,8 g.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, Fusion, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, pansarlänk, längd 45 cm, vikt 8,5 g.