Avslutad | Moderna – Lördag 18 februari 2023
WIWEN NILSSON, Armband i sterlingsilver, ringar och stavar, längd 19,5 cm, signerad, Lund 1961, vikt 27,7 g.
WIWEN NILSSON, armring, sterlingsilver, delvis öppen, Lund 1960, signerad, bredd 3 cm, omkrets 17,5 cm, vikt 33,2 g, buckla. (d)
GEORG JENSEN, armring, sterlingsilver, nr 204, design Torun Bülow Hube, stl M, vikt 16,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,47 ct, ca TCa(K)/P1, längd 40,5 cm, vikt 3,1 g, diamanten med skada på rondisten/kronan.
GEORG JENSEN, armring, Möbius, nr 206, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, stl S, vikt 51,9 g, etui.
GRAFF, ring, Flame, platina, briljantslipad diamant 1,50 ct, River(E)/VS2, GIA certifikat 7372797495, stl 17 mm, vikt 4,1 g, originaletui och ytterkartong.
O´DWYER, ring, Lika pavé, 18K vitguld, smaragdslipad svart diamant, briljantslipade diamanter 0,06 ctv, stl 15,75 mm, vikt 6,3 g, originaletui.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, delvis rodinerat, ovalslipad tanzanit ca 1,36 ct, längd 47 cm, vikt 23,1 g, lagning på länken, reseetui.
TENNISARMBAND, 18K guld, 46 briljantslipade diamanter ca 2,76 ctv, ca River-TW/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 14,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca TW(G)/SI2, laserinskription 3415040280 samt GIA dossier, 26 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g.
GEORG JENSEN, fusion, ring, 18K vitguld, 3-delad, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, TW/VS, stl 52, vikt 15,3 g, etui.
Accessoarer Nyckelringar
HERMÈS, nyckelkedja, sterlingsilver, sköldpadda, vikt 15,6 g, slitage.
Visa varaSmycken Hänge
PIAGET, hänge, 18K guld, hjärtformat, 4,7 x 2,6 cm, ref, nr, B 53656, stämplat 750 och PI., vikt 23,4 g.