Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2023
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,55 ct, ca TW(F)/VS2, stl 17 mm, vikt 9 g, diamanten med inneslutning som når ytan, gravyr, stenen sitter något löst i sin fattning.
RING, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv ca W/VS-SI, stl 15 mm, vikt 6,7 g, storleksändrad.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,0-8,5 mm, lås i 18K vitguld, åttkantslipade diamanter 0,16 ctv, ca W/VS, längd 108 cm, vikt 75,1 g, etui från C F Carlman, diamnater med nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,13 ct, TW(F)/P1, stl 16,25 mm, vikt 4,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,97 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,69 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 7,6 g, två diamaneter med skada och en diamant med nautral vid rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca Ca(M)/P2, brun ton, Kaplans Safir, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 10,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 1,71 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75+ mm, vikt 7,5 g.
COLLIER, 18K guld, rubiner, 34 åttkantslipade diamanter ca 0,17 ctv, TW-TCr/SI-P, längd 48 cm, vikt 9,0 g, rubiner med nagg, skador och inneslutningar som når ytan.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, antikslipad diamant ca 1,40 ct, ca TW(F)/SI1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, G Fahlström, Stockholm 1969, stl 19 mm, vikt 6,2 g, mittstenen med nagg och skador.
COLLIER, 18K guld/silver, saknar 22 större stenar ca 3,0-9,0 mm, 101 antik- och rosenslipade diamanter ca 1,60 ctv, längd 40,5 cm, vikt 21,9 g, saknar lås, flera klor skadade, flera diamanter har skador och nagg.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, huggies, vikt 3,5 g, några diamanter med nagg.
STIGBERT, armring, 18K guld, odlade pärlor, Engelbert, Stockholm 1964, mått 50x60 cm, vikt. 8,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade tahitipärlor, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, gula safirer ca 2,00 ctv, pärlor ca 12,6-15,7 mm, längd collier 48 cm, vikt 147,8 g, gula safirer med nagg.
HÄNGE, Kors, 14K vitguld, 62 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 42 mm, vikt 3,3 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, morganit ca 23,00 ct, briljanter och prinsesslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-Cr-VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 25,2 g, morganiten har små nagg samt något slitna fasettkanter på bordsfasetten, morganiten rör sig lite i sin fattning.
ERIK ERNANDER, bägare, silver, svisselerad dekor, Uppsala 1792, höjd 21 cm, vikt 396,2 g, mindre bucklor.