Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2023
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-TCa(G-K)/P2, stl 18,25 mm, vikt 8,2 g, diamanter med nagg samt inneslutningar som når ytan.
DIAMANT, briljantslipad 1,51 ct, ca Fancy Light Brownish Yellow/P1, inneslutningar som når ytan invid rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 st briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, safirer ca 4,69 ctv, stift, vikt 5,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 98 briljantslipade diamanter ca 1,31 ctv, ca TCr-Ca/P, längd 17,5 cm, vikt 5,5 g, några diamanter har nagg.
RING, 18K guld, 14 baguetteslipade gula safirer ca 1,72 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca Ca/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, enstaka safirer med nagg.
RING, 18K guld, carréslipade rubiner, safirer och samaragder, briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 7,9 g, stenar med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,18 ct, ca TW/SI, briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl ca 16 mm, vikt 3,0 g, gravyr, något skev ringskena.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca TW(G)/VS2-SI1, stl 15,75 mm, vikt 2,8 g, natural vid rodisten, gravyr.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 3,00 ct, TW(G)/SI2, Salguero Smycken, Täby 2010, stl 16,75 mm, vikt 6,2 g, diamanten har inneslutning som når ytan på bordet, kulettfasett samt inverterade naturaler och extra fasetter vid rondisten.
ATELIER AJOUR, alliansring, 18K guld, 9 flandersslipade diamante ca 0,72 ctv, ca TW/VVS, stl 17,5 mm, vikt 4,7 g.
ATELIER AJOR, ring, briljantslipad diamant 1,04 ctv, W(H)/VS2, GIA certifikar 5141501646, 8 flandersslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VVS, stl 17 mm, vikt 4,4 g
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-Cr/SI, stl 16,75 mm, vikt 11,7 g, diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, smaragder, åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 4,2 g, enstaka diamanter med nagg och skador, smaragderna har inneslutningar som når ytan.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca W/VS, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 5,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, 11 prinsess - och 22 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade safirer, 20 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/VS, höjd 9,75 mm, vikt 3,9 g, stift.