Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2023
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 15 cm, vikt 7,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad obehandlad madagaskar rubin 4,40 ct, swiss- och briljantslipade diamanter 0,82 ctv, ca River-Cr/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g, rubinen har nagg och inneslutningar som når ytan, några diamanter har nagg.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 morganiter ca 1,44 ctv, briljanter ca 0,51 ctv, ca TW-Cr/VS, ca 10,5 mm i diameter, stift, vikt 3,2 g, morganiterna har några nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCa/SI-P, mindre briljanter ca 0,44 ctv, mått ca 7,4x7,3 mm, stift, vikt 2,4 g, ena större diamanten har mindre nagg vid kuletten.
ARMBAND, förgyllt silver, 12 ovalslipade cirtiner, antikt, längd 18,5 cm, vikt 20,5 g, säkerhetskedja.
RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca TW/VS, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, antik, stl 18,75 mm, vikt 2,3 g.
COLLIER, 18K guld, ovalslipad ljus akvamarin, orienatliska och imitationspärlor, Dahlgren & Co, Malmö 1926, längd 44 cm, vikt 3,8 g.
RING, 18K guld, pärla ca 4,5 mm, 10 rosenslipade diamanter, antik, Malmö, stl 18 mm, vikt 3,3 g, pärlan med slitage, slitna klor, etui.
BROSCH, 18K guld, svart emalj, orientaliska pärlor, antik, Malmö, höjd 10 cm, vikt 15,6 g, originaletui.
ARMBAND, 18K guld, flodpärlor, graverad dekor, Stockholm 1958, längd 18 cm, vikt 21,6 g, bucklor.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,3-8,5 mm, lås i 18K guld, åttkantslipade diamanter, längd 72 cm, knutet, vikt 64,0 g, i behov av omträdning.
ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 0,52 ct, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g, mindre skada, gravyr.
ENSTENSRING, 12K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,53 ct, ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g, en diamant rör sig i sin fattning.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,73 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, Kaplans Safir, Stockholm 1977, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
MANSCHETTKNAPPAR OCH SKJORTKNAPPAR, 18K guld, pärlemor, gammalslipade och åttkantslipade diamanter, vikt 9,2 g, etui.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 98 briljantslipade diamanter 1,31 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 18 mm, vikt 5,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 0,50 ct ca TW(G)/SI2, 8 bagettslipade diamanter ca 0,80 ctv ca W/VS-SI, längd 38 mm, vikt 5,5 g.