Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca W-Cr/VS-SI, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 20 mm, vikt 2,7 g.
Smycken Nål
NÅL, klo, 14K guld, opal, blå emalj, antik, 1800-tal, kedja i 20K guld, längd 9 cm, vikt 6,7 g, opalen med spricka, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift/clips, höjd 20 mm, vikt 3,5 g.
Visa varaSmycken Örringar
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 134 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift/clips, höjd 20 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,03 ct, TW(G)/VS2, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.
RING, platina, kuddslipad diamant 1,00 ct, W(H)/SI2, GIA Diamond Grading Report 6445284001, 38 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSRING, platina, smaragdslipad diamant 1,00 ct, W(H)/SI2, GIA Diamond Grading Report 1445675618, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 1,82 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 9,8 g, svaga fattningar.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,61 ctv enligt gravyr varav mittstenen ca 0,25 ct, ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 7,5-8,0 mm, lås i 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W-TCr/SI, längd 61 cm, knutet, vikt 52,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W/P, stl 19 mm, vikt 15,0 g, diamant med skada.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW/SI2, gammalslipade och briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/SI, stl 18 mm, vikt 1,5 g, natural vid rondisten.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 6,5-8,9 mm, doserat, lås i 18K vitguld, droppslipad smaragd, 16 briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, Atelier Ajour, Stockholm 1965, längd 48 cm, vikt 89,3 g, flera diamanter med nagg och skador, smaragden med nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW/SI-P, stl 18,75 mm, vikt 5,0 g, mindre skada på skenan.
ARMBAND, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca Cr-LY/SI-P, diameter 56 mm, vikt 17,7 g, säkerhetskedja.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,89 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
ARMRING, 18K guld / vitguld, odlad pärla, 10 diamanter med äldre slipningar ca 0,30 ctv, C.G. Hallström, 1901, stel, öppningsbar ca 55×48 cm, vikt 14,3 g, etui.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 1,36 ct, 22 briljantslipade diamanter 0,77 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g, smargden med nagg vid rondisten.