Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari 2023
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,66 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 7,9 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 25 mm, vikt 6,8 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, lapis lazuli, äldre briljant - och briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, 24x15 mm, vikt 20,7 g, en diamant med skada.
RIVIERECOLLIER, 18K roséguld, 217 briljantslipade diamanter ca 4,96 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 48 cm, vikt 25,4 g
COLLIER, 18K vitguld, droppslipad citrin ca 15,0 ct, 50 gammal - och rosenslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-Brown/VS-P, längd 40 cm, vikt 23,1 g, säkerhetskedja, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 smaragder ca 0,55 ctv, längd 5 cm, stift, vikt 6,4 g, smaragder har nagg och sprickbildningar, en snurrebuss saknas.
RING, 14K guld, ovalslipad safir ca 1,0 ct, 13 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor, ca 11,4 mm, 18 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, höjd 27 mm, vikt 5,1 g, krokar.
ARMBAND, platina/18K guld, gammal - , åttkant- och rosenslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 8,8 g, säkerhetskedja.
ÖRHÄNGEN, platina, odlad pärla och tahitipärla, åttkantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/SI, stift med clips, vikt 8,1 g, diamanter med nagg och skada.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad pärla och grå tahitipärla, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 52 mm, vikt 8,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift/clips, höjd 1,9 cm, diameter ca 2 cm, vikt 3,4 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 46 briljantslipade diamanter ca 4,19 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 15 cm, vikt 12,8 g, några diamanter med nagg på kulett.
ALLIANSRING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 6,3 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,73 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.
RING, 14K vitguld, prinsesslipad diamant 0,51 ct, TW(F)/SI2, GIA dossier 2141798715, diamanter, stl 14,75 mm, vikt 3,7 g, gravyr.
BESTICKSERVIS, silver, 36 delar, modell Olga, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, GAB, Stockholm 1961-1974, totalvikt 1877,4 g, i linda.