Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2023
ENGELBERT, armband, Bonbon,18K guld, citriner, rökkvarts, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, TW/VS, längd 18 cm, vikt 41,8 g.
RING, 18K vitguld, delvis svartrodinerat, 259 vita och bruna briljantslipade diamanter ca 3,36 ctv, ca W/P, storlek 17,5 mm, öppen modell, vikt 7,8 g, flertalet diamanter med ytskador.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 3 brijantslipade diamanter 0,10 ctv, TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 17 behandlade rosa briljantslipade diamanter 0,34 ctv, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g.
ÖRHÄNGEN, PEACE, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, höjd 54 mm ,vikt 2,4 g, krokar.
EFVA ATTLING, ring, Heart to heart ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/SI, stl 16,25 mm, vikt 8,2 g, originaletui, ytterkartong, gravyr.
CARTIER, ring, Maillon Panthere, 18K guld, serienr 616 741, 1980-tal, stl 16,75 mm, vikt 16,7 g, slitage, reseetui i läder.
FRED, ring, Une Île d'Or, 18K vitguld, refnr 1008515, bredd 1,15 cm, storlek 16,5 mm, vikt 10,4 g, originaletui, ytterkartong.
W.A. BOLIN, ring, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, Stockholm ca 1980, stl 17,5 mm, vikt 7,4 g,
ÖRHÄNGEN, 18K guld, brioletteslipad rosenkvarts, rosa turnaliner 0,66 ctv, Mandelstam, höjd 29 mm, vikt 5,7 g, stift, originalask.
GEORG JENSEN, collier, Peak, sterlingsilver, Bengt Gabrielsen för Hans Hansen, längd 41 cm, vikt 48,2 g, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, Magic, 18K guld/vitguld, Regitze Overgaard, stl 17,5 mm, vikt 15,8 g, ringen är något skev.
Enstensring, platina, ovalslipad diamant ca 0,97 ct, enligt bifogad värdering G/VVS2, stl 17 mm, vikt 12,1 g, diamanten har en skada på rondisten/kronan.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, "Life is beautiful", briljant - och åttkantslipade diamanter 0,11 ctv, längd 18 cm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 1,69 ctv, ca TW-TCa/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, rörlig länk.