Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2023
CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, sereinr. CN3851, stl 17,5 mm (55), vikt 16,3 g.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 2 delar, 18K guld/roséguld, stl 51 (16,25 mm), vikt 10,2 g, etui.
OLE LYNGGAARD, lås, för treradigt collier, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,06 ct, arbetad yta, mått 20x19 mm, vikt 9,3 g, collier med kulor av färgad grön kvarts ca 10,0-10,5 mm, längd 46 cm, dobbar.
GEORG JENSEN, ring, Fusion,18K vitguld, svarta diamanter 0,95 ctv, kantdel, 17,5 mm NK 55, vikt 4,9 g, äldre modell.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,50 ct, ca W/P1, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g.
OLE LYNGGAARD, collier, Lotus, oxiderat sterlingsilver, bärnsten, ben, månsten, korall, labradorit, sötvattenspärla, längd 100 cm, vikt 8,5 g.
PATRIK AF FORSELLES, ring, 18K vitguld smaragdslipad akvamarin ca 3,28 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 11,3 g, etui.
RING, 18K trefärgat guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 11,8 g.
BOUCHERON, ring, 18K vitguld delvis svartrodierat, Quatre black edition small ring, refnr N79789, stl 18,75 mm, vikt 7,8 g, etui, slitage.
EFVA ATTLING, örhängen, sterlingsilver, Rose Petal Earrings, krokar med stängning, etui.
RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 8,5 g, en diamant saknas, enstaka diamanter med nagg.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, höjd 23 mm, vikt 7,9 g, stift.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, 18K guld/vitguld, doserad pansarlänk, briljant - och åttkantslipade diamanter, längd 42,5 cm, vikt 45,7 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 25 mm, vikt 5,3 g.