Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2023
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 73 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 15,5 cm, vikt 7,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,56 ct, ca LY/VS, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, höjd 7,4 mm, längd 41,5-44,5 cm, vikt 2,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g.
CARTIER, armring, Juste un Clou, 18K guld, certifikat, stl 16, vikt 9,4 g, originaletui, ytterkartong, påse,
CAVINGFOR, ring, Small Diamond Knot Ring, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,9 g, etui.
KARL LAINE, brosch, sterlingsilver, bergkristall, Finland 1999, mått 25x45 mm, vikt 7,3 g.
BVLGARI, ring, B. zero 1, Roma collection, 18K roséguld, bronze ceramic, stl 17 mm (54), vikt 9,7 g.
CLAES GIERTTA, ring, 18K vitguld, odlad South Sea-pärla ca 11,3 mm, 7 safirer ca 1,50 ctv, 7 gammal- och briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, signerad, Stockholm 1990, stl 16,75 mm, vikt 24,5 g, några safirer och diamanter med nagg, storleksändrad med kula. (d)
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, signerad Lund 1970, längd 18 cm, vikt 17,7 g, originaletui.(d)
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring - och stavlänk, signerad Lund 1961, längd 21 cm, vikt 18,3 g, originaletui.
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, stavar med skruvmekanism, signerade Lund 1963, höjd 37 mm, vikt 12,2 g.(d)
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Guldsmed Carl Larsson, Köping, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, enstaka diamanter med nagg.
LAPPONIA, manschettknappar, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1995, vikt 21,8 g, originalpåse, slitage.
LAPPONIA, ring, 14K guld, odlade pärlor, design Björn Weckström, Finland 1969, stl 19,5 mm, vikt 13,6 g.