Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 champagnefärgade diamanter ca 0,16 ctv, Engelbert, höjd 12 mm, vikt 2.1 g, stift.
RING, platina, smaragdslipad diamant 0,50 ct, TW(G)/SI2, GIA Dossier 7448207136, 34 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.
RING, platina, briljantslipad diamant 1,01 ct, TW(F)/SI2, GIA Diamond Grading Report 2397590407, 34 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, mittstenen är något mjölkig.
GEORG JENSEN, stelt collier, Cascade, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,77 ctv, TW/VS, vikt 18,8 g, originaletui
GEORG JENSEN, örhängen, Cascade, 6 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, vikt 2 g, stift, etui.
LAPPONIA, ring, Gonda´s mask, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1971, stl 17,75 mm, vikt 14,4 g.
LAPPONIA, collier, Barbarella, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1971, längd 77 cm, vikt 52,6 g, slitage.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, fasetterad rutilkvarts, 19 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 14 mm, vikt 7,9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 182 briljantslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 28 mm, vikt 8,7 g, stift, enstaka diamanter med skador och nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 121 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,5 mm, vikt 9,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K guld, 121 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 9,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
EFVA ATTLING, Love bead ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 12 prinsesslipade diamanter 0,36 ctv, TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, prinsesslipade diamanter 0,90 ctv, TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, Mask, sterlingsilver, Charlotte Lynggaard, svart rem, vikt 9,1 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Blomster, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,02 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,8 g, etui.
SOPHIE GYLLENHAMMAR, Knot Ring, 18K roséguld, 63 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g