Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2023
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 41 briljantslipade diamanter 0,41 ctv, TW/VS, diamanterna sitter på ena sidan av ringskenan, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.
WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund 1941, stl 18,75 mm, vikt 6,1 g, storleksändrad, bergkristall med skador och nagg. (d)
Smycken Lås
PER BORUP, lås, 18K guld, vikt 3,9 g, collier, 5-radigt, 18K guld/oxiderat silver, längd 42 cm, vikt 37,0 g.
LAPPONIA, collier, Col Precious, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,32 ct, ca TW/VVS, Christophe Burger, Finland 2008, längd 43 cm, vikt 64,4 g.
LAPPONIA, armband, Circlin', 18K vitguld, Christophe Burger, Finland 2009, längd 15,5 cm, extra länk 3 cm, vikt 42,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, smaragder ca 0,40 ct, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm, vikt 2,3 g.
KUPITTAAN KULTA, ring, 14K guld, 4 odlade pärlor ca 5,0 mm, Finland, stl 17,25 mm, vikt 6,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 1,34 ctv, ca TCa-Ca/VS-SI, höjd 15 mm, vikt 3,4 g, stift, en diamant med nagg på kuletten.
EFVA ATTLING, collier, Waterfall Necklace, sterlingsilver, längd 41,5 cm, vikt 6,4 g, originalask.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/vitguld, flätad, 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, 18,5 mm, vikt 11,9 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, alliansring, Celebration 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 1,00 ctv TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 18 mm, vikt 8,1 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, hänge, Leaves, oxiderat sterlingsilver, design string, grått silke/silver, originalask.
OLE LYNGGAARD, hänge, Lotus, sterlingsilver/18K guld, korall, briljantslipad diamant, design string, grönt silke/18K guld, originalask.
OLE LYNGGAARD, kullås, 18K vitguld, arbetad yta, 10,6 mm, vikt 3,5 g, collier med akvamarin och serpentin, dobbar, längd 46,5 cm inklusive lås, påse och originalask.
OLE LYNGGAARD, kedja, oxiderat sterlingsilver, längd 79 cm, vikt 3,3 g, originalask.