Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 december 2022
SMYCKESET, collier, hänge, örhängen, förgyllt silver/gulmetall, granater, längd 40 cm, skruvmekanism, vikt 19,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca TW/P, A.U. Wahlberg, Gävle 1962, stl 17,5 mm, vikt 1,6 g, diamanten har nagg samt natural vid rondisten.
TRESTENSRING, platina, 3 gammalslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca Cr-Ca/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g, diamanterna har små nagg och naturaler.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 antikslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 3,0 g, stenarna har nagg och skador, spricka i ringskenan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 morganiter ca 0,30 ctv, 28 briljanter ca 0,12 ctv enl gravyr, ca W/SI stift, vikt 2,11 g.
HÄNGE, sterlingsilver, hänge av Karl Laine med en bergkristall ca 9,00 ct, vikt 12,7 g.
HÄNGE i silver med 3 cabochonslipade ametister ca 3,00 ctv, Hedbergs Guld, Stockholm 1963, 5,5 x 2,0 cm, vikt 6,6 g.
ARMBAND, silver, blommotif, tillverkat av Pinco Förening UPA, Stockholm 1951, längd 19 cm, vikt 27,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, åttkantslipade diamanter, stift, vikt 1,4 g.
PÄRLCOLLIER, 39 tahitipärlor ca 10,0-12,3 mm, doserade, lås i 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, längd 49 cm, knutet, vikt 78,9 g.
ÖRHÄNGEN, med pärlpåhängen, 18K vitguld, odlade south sea pärlor ca 16x14 mm, briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 30 mm, vikt 11,8 g, huggies.
RING, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 12,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ovala samt knappformade, magnetlås, längd 150 cm.
PÄRLCOLLIER, 4-rader, färgade odlade sötvattenspärlor, lila-grön, doserat, lås i vitmetall, längd 46 cm.
SMYCKESET, collier, armband, färgade odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, elastiskt armband, knutet collier, längd 46 cm.
ENGELBERT, ring, Serpentin, 18K guld/vitguld, 16 briljnatslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 0,8 g, 1 klo är av, diamanten har nagg på kuletten.