Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 december 2022
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 16 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade ametister ca 20,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, höjd 42 mm, vikt 8,3 g, stift.
RING, 18K guld, 7 fasettslipade gula safirer ca 1,85 ctv, storlek 17,25 mm, vikt 2,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 10 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,9 cm, längd på kedjan 40 cm, vikt 5,3 g, några diamanter med nagg.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/SI, höjd på hänget 1,4 cm, längd på kedjan 42 cm, vikt 5,3 g.
RING, sterlingsilver, delvis förgylld, ovalslipad topas ca 3,50 ct, stl 18 mm, vikt 6,6 g, topasen har nagg på kuletten.
HÄNGE, sterlingsilver, delvis förgylld, ovalslipad topas ca 13,00 ct, höjd 34 mm, vikt 10,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,55 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,6 g.
BENGT LILJEDAHL, ring, 18K guld, snidad ametist, Stockholm 1968, stl 16 mm, vikt 2,3 g, ametisten har en skada och små nagg.
RING, 18K vitguld, 2-delad, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,5 g, gravyr.
RING, 18K guld, sockertoppslipad ametist, Rune W. Andersson, Uddevalla 1963, stl 15,5 mm, vikt 4,5 g.
BESTICKSERVIS, 96 delar, silver, modell Rosenholm, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 bordsgafflar, 11 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 12 kaffeskedar, 1 serveringssked, GAB, totalvikt 3566,8 g.
BORDSGAFFLAR, 12 st, silver, modell Rosenholm, GAB, Eskilstuna 1977-1978, längd 181 mm, totalvikt 434,8 g.
SMÖRGÅSBESTICK, 10 st, silver, modell Rosenholm, GAB, längd 136-166 cm, totalvikt 319,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-7,0 mm, lås i 18K guld, åttkantslipade diamanter, längd 96 cm, knutet, vikt 52,6 g.