Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 december 2022
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,8 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 2,9 g, några diamanter har nagg samt inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, TW-Cr/P, diameter på hänget 1,4 cm, ankar kedja 45 cm, vikt 2,1 g, diamanterna har håligheter samt små nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,1 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 1,7 g, någon diamant med nagg på kuletten.
COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca River-TW/VVS-VS, längd 40 cm, vikt 177,1 g.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, silver, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, 16 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, diameter 11 mm, vikt 4,3 g, stift, några diamanter har nagg.
PÄRLCOLLIER, femradig, odlade keshipärlor, lås och hänge i 18K guld med mabépärla, safir, syntetiska rubiner, grön glas och briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, höjd 38 mm, längd 45 cm, vikt 51,5 g, ena glaset har liten skada, diamanterna har nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, längd 42 cm, vikt 7,4 g.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,35 ctv, ca W/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,2 g, slitna fattningar.
RING, platina, smaragdslipad diamant 0,50 ct, TW(G)/VS2, GIA Report No 2146489630, 18 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g, GIA Diamond Dossier, stenkuvert.
DIAMANT, briljantslipad 1,00 ct, TW(G)/IF, GIA Report No 5436219598, mått 6,41x6,45x3,89 mm, GIA certifikat, stenkuvert.
DIAMANT, briljantslipad 1,00 ct, River(E)/IF, GIA Report No 2427525943, mått 6,34x6,40x4,00 mm, GIA certifikat, stenkuvert.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, längd 40 cm, vikt 7,3 g.