Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 december 2022
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,95 ctv, TW/VS, vikt 1,3 g, stift, ena diamanten har nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor 6,1 mm, 2 briljanter ca 0,15 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 2,0 g.
BROSCH, silver, rosenslipad diamant ca 8x5 mm, 14 små rosenslipade diamanter, antik, höjd 22 mm, vikt 2,4 g, tennlödningar.
PÄRLCOLLIER, 2-radig, odlade barockpärlor ca 8,5 mm, längd 38,5 cm, silverlås med 4 gröna stenar och odlad pärla, vikt 70 g.
STELT ARMBAND, 18K guld, svart emalj, orientaliska pärlor, rosen - och taffelslipade diamanter, Gustaf Dahlgren, Malmö 1865, 53x51 mm, vikt 31,6 g, bucklor, originaletui.
COLLIER, 18K guld, granater, originalkvitto från 1953 och originaletui från Wiwen Nilsson, ej stämplat Wiwen Nilsson, längd 43,5 cm, vikt 8,9 g.
RING, 18K guldskena, överdel i silver, grön safir ca 1,50 ct, 12 rosenslipade diamanter ca 0.36 ctv, inneslutningar och en del mindre nagg, svaga fattningar, stl 16,75 mm, vikt 6,5 g, oläsliga stämplar men troligen svensktillverkad tidigt 1900-tal, överdelen böjd.
RING, platina/14K guld, gammal - och åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, stl 18 mm, vikt 3,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
NÅL, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,80 ct, ca Cr(J)/skador, vikt 1,9 g, stopp ej i guld.
FISKBESTICK, 2 delar, silver, genombruten rocailledekor, Lars Larson & Co, Stockholm ca 1880-tal, längd 25,5-31,5 cm, vikt 317,2 g, gravyr, etui.
W.A. BOLIN, mockaskedar, 11 st, modell F, Stockholm 1947-1953, längd 130 mm, totalvikt 163,8 g, monogram, någon sked lite skev.